Mateřská škola
Jsem školka, která se na děti těší. Mou budovu zaplnily děti před téměř třiceti lety, v roce 1991, ale já jsem starší. Vznikla jsem v roce 1947. Stále se udržuji v kondici, nechávám se omlazovat a upravovat malíři a řemeslníky. V roce 2019 mě omladili a rozšířili zahradu. Je teď plná slunce a prostoru. I já sama jsem se více nadechla a protáhla. Přistavěli mi jednu místnost s velkými okny a výhledem do přírodní zahrady.
Já, mateřská škola, funguji jako odloučené pracoviště základní školy Zátor, se kterou jsem byla od 1. 1. 2013 sloučena. V současné době mám děti rozdělené do třech tříd podle věku a kapacitu 70 dětí.
Jak vypadám? Jsem jednopatrová vila a už dost pamatuji. V roce 2005 mě celou opravili, a tak mohu dobře sloužit dále. Šatnou projdete do vyvýšeného přízemí. Tam najdete třídu a hernu určené nejmladším dětem a jejich umývárnu a toalety. Dále jídelnu a kuchyň. Jídelnou se projdete do nové přístavby, která slouží všem dětem, např. jako tělocvična, hudebna, atelitér nebo environmentální učebna.
Po schodech vystoupáte do patra, kde je oddělení věkově prostředních dětí. Mají krásnou třídu a velkou hernu v podkroví. A k tomu zrekonstruované toatlety a umývárnu. V prvním patře je také zázemí pracovníků školky – sborovna. A sklad didaktických pomůcek, to je velmi důležitá místnost. Mám i krásnou půdu, která čeká na své budoucí využití a sklep, kde je technické zázemí provozu školky. Moc pyšná jsem na svou novou přírodní a sportovní zahradu. Voní v ní bylinky, žije králíček a dětem nabízí přírodní úkryty i volný prostor pro jejich hry.
A kde je třída pro nejstarší děti – předškoláky? Ti mají svou třídu přímo v základní škole! Otevřela se v roce 2018, kdy byl velký počet přihlášených dětí do školky. Dětem to přináší to více možností předškolní přípravy a přechod do první třídy je velice přirozený. Mají svůj vchod a kromě své třídy a herny využívají tělocvičnu, rekondiční místnost, ateliér, školní jídelnu, venku atletické a dětské hřiště.
Co děti zažívají, jak si hrají a jak se učí?
Školka je otevřená od 6:00 do 16:00 hodin. Snažíme se, aby děti den ve školce prožily radostně. Aby každý dostal dostatek pozornosti učitelek a času hrát si s kamarády. Aby se naučil každý den něco nového. Aby mohl každý sám za sebe rozvíjet svůj talent a zjistit, co ho baví. Aby se dokázal domluvit, spolupracovat a pochopit druhého. Aby žil život v souladu s přírodou, měl ji rád a dokázal se k ní chovat přátelsky. Velmi důležitá je pro nás samostatnost dětí a dobré společenské chování, např. umět se obsloužit u jídla, používat příbor, pozdravit a poděkovat.
Třídy ve školce jsou rozděleny do koutků, kde si děti hrají své hry „na něco“, kde mohou být s ostatními nebo být chvilku sami, když to potřebují. Hračky jsou uspořádány předhledně a v dosahu dětí. Venku tráví děti minimálně dvě hodiny denně (až na výjimky dané špatným počasím). Chodíme si hrát a učit se na zahradu, na procházky „uličkami“, na hry do polí a k lesíkům. Po obědě je odpočinková chvilka. Děti, které po pohádce neusnout, dostanou nabídku jiné klidné činnosti.
Kdo se o děti stará?
V každé třídě jsou dvě paní učitelky. V oddělení nejmenších dětí je dopoledne i školní asistentka, která pomáhá nejmenším s přechodem z rodinného prostředí do školky a je jim oporou a pomocnicí v průběhu dne. Pedagogický tým doplňuje paní asistentka pedagoga. O pořádek, věci a údržbu zahrady se stará paní uklízečka spolu s panem školníkem. A o naplněná bříška pan kuchař s paní vedoucí školní jídelny.
Jak se u nás vaří a co se jí?
Jí se u nás dobře! Máme svého pana kuchaře, který se stará o to, aby děti jedly pestře, zdravě a v souladu s moderními trendy. Přirozenou součástí celodenní stravy je ovoce a zelenina a neslazené nápoje. Na pití ve třídách mají děti k dispozici vodu. Na občasné mlsání hledáme zdravé alternativy (kukuřičné kuličky, sušené ovoce). Narozeniny slaví děti sezónním ovocem.
A co více?
Už jen známý citát:
„Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce.“ Robert Fulghum a naše malé doplnění : „Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil DOMA a v mateřské školce.“