+420 554 645 012
+420 554 645 012
zszator@zszator.com
ni3muhx
Už pátý rok se úspěšně účastníme netradičního sportování školních družin. Soutěž tentokrát uspořádala ŠD v Branticích. Tématem byl život na farmě. A že jsme z vesnice, vedli jsme si výborně.
Výstava lepených modelů 23.5. Historicky první výstava lepených modelů se uskutečnila v těchto dnech. Díky zálibě našeho pana asistenta Mgr. Martina Suchánka vznikla v družině malá skupinka nadšenců, kteří propadli této zálibě. A první modely jsou na světě!
Jízda zručnosti 22. 5. Počasí nám tentokrát moc nepřálo, a tak jsme akci uskutečnili v tělocvičně. To však vůbec neubralo na atraktivitě soutěže.
2. oddělení ŠD pozvalo maminky na prožitkové odpoledne. Písničky i básničky potěšily všechny maminky. Společné hry všechny rozesmály a u dobré kávy a čaje moc chutnaly muffiny, které děti pro maminky napekly. Setkání vyvrcholilo předáním dárků s přáním všeho nejlepšího.
14. 5. 2019 Maminky našich dětí nebyly ani tento rok bez dárečku. A tak se vyráběla srdíčka, přání, lampičky, zápichy. Aspoň tak jim děti poděkovaly za péči a lásku.
Jarní počasí nás vytáhlo ven sportovat. Běželo se jako o závod, s plněním disciplín, kde bylo možné schytat pár trestných bodů. To však nikomu nevzalo chuť závodit. Zvlášť, když se závodníci těšili na slíbené medaile.
Každoročně se na jaře těšíme na odpoledne plné hudby. Většinou se předvedou děti z kroužku hry na klavír, kytaru a flétnu. Letos jsme si pozvali nadějnou mladou zpěvačku Julii Vaculíkovou. Zazpívala nám část svého repertoáru a pak jsme si zazpívali společně. Bylo to velmi milé odpoledne.
29.3. Březen – měsíc knihy Každoročně je březen ve školní družině ve znamení knih. A tak jsme četli, malovali, vyprávěli a prohlíželi. Hlavním tématem byla naše oblíbená kniha. Nezapomněli jsme se podívat na nové tituly v knihovně. Pěknou soutěž připravila děvčata z 9. třídy pro naše nejmenší. Kniha
Malé děti tvoří nejčastěji z papíru. Zkusili už i přírodní materiály, textil, pěnovou hmotu a drátky. Tentokrát to byla vlna. Klubíčka veselých barev byla ten den všude. Na stole, pod stolem, na koberci i na parapetu. Ale výrobky pak stály za to!
Ne nadarmo se říká, že největší fantazii mají malé děti. Naši prvňáčci jsou toho důkazem. Stačí jim dát velký papír, vodovky a vznikají neskutečné věci. Vesnické farmy převládaly, a tak jsme ten den mohli vidět přehlídku života na vesnici, uprostřed domácích zvířat.
Masopust patří k nejoblíbenějším akcím školní družiny. Snad proto, že tu nic nechybí. Ani dobré jídlo a pití, zábava, tanec, soutěže a rozpustilé masky. Masopustní tradice u nás zkrátka nezmizí, oživujeme je každoročně a rádi...
Do školní družiny zveme hosty často. Jsou to vždy milá setkání s vyprávěním, hrou, ukázkami a zajímavými informacemi. Stejné to bylo i odpoledne, kdy za námi přišel pan Jindra Kaděrka. Je to myslivec tělem i duší a jeho znalosti o lese a vše, co k němu patří, jsme obdivovali a záviděli.
I letos jsme se přidali. Počasí bylo jako na objednávku, teploty kolem 0, lehce poletoval snížek a Zátor zpíval nejen koledy doporučené, ale i něco navíc. Průvodní slovo nám odpovědělo na naše mnohé otázky... třeba: Jak Bůh stvořil vesmír a jesličky, jak namaloval lidem úsměvy a rozdělil čas.
Rádi jsme se i my zapojili do projektu Krabice od bot. Nakoupili jsme drobné hračky, šály, rukavice, ponožky, pastelky i omalovánky. Naplnili jsme několik krabic od bot a udělali tak radost dětem ze sociálně slabých rodin. Naše krabice rozdaly sociální pracovnice Slezské diakonie.
I když do Štědrého dne zbývá ještě pár dní, my jsme už Ježíška v družině přivítali. Byl opravdu štědrý, a tak se radujeme z nových her, šipek, pálek a míčků. A aby byla iluze Vánoc dokonalá, zazněly i koledy a ochutnávalo se cukroví. Místo tradičního přípitku jsme si pochutnali na horké čokoládě.
V ten krásný zimní den jsme vyjeli ze Zátoru do Milotic vlakem a lesní cestou pěšky zpět. Cestou se samozřejmě plnily nelehké úkoly. První byl hned na nádraží, kde si všechny rodinné týmy vyrobily malé lucerničky a začala hra na Sv. Lucii, ochránkyni světla.
Už druhý rok navštívila družinu svatá Lucie. Přinesla světlo a kontrolovala naše přípravy na narození Ježíška. Někde byla spokojená moc, někde musela husím pírkem ukázat na nedostatky. Lucie, slibujeme, že se polepšíme!
Poprvé jsme se zapojili do celostátní akce „Ježíškova vnoučata“. Potěšili jsme sedm žen z Domova pro seniory v Krnově. Dárky jsme nakoupili také z výtěžku z Jarmarku a jeli je osobně předat. Potěšilo nás vřelé přijetí pracovníků domova, kteří nás osobně zavedli za každou babičkou.
Ano, přesně tak se jmenovala bojová hra. A my jsme se vydali po stopách pana Mikuláše, abychom jeho plášť našli. Cestou jsme plnili úkoly a sbírali indicie, abychom nalezli to, co jsme hledali. Pravda, oblečení Mikuláše to nebylo, ale sladká odměna příjemně zakončila naši mikulášskou výpravu.
Vánočnímu jarmarku jsme věnovali moc a moc času. Vyrobili jsme asi 30 druhů výrobků, které jsme nabízeli k prodeji. Výtěžek věnujeme nákupu dárků pro seniory a na předávání se už moc těšíme.
Letošní výtěžek z vánočního jarmarku jsme se rozhodli věnovat seniorům a splnit jim jejich přání. A tak jsme nadělovali... stolní hry, kosmetiku, sladkosti, polštář, růže, knihu. Dárky jsme osobně jeli předat do Domova pro seniory v Krnově. Bylo to krásné a dojemné setkání.
I letos jsme se sešli v hojném počtu a vytvářeli adventní věnec na dveře. Téma bylo veselé a jak jinak – vánoční. Byli to kapři. A tak naše věnce zdobili šupináči, kteří měli, světe, div se, i zlaté šupiny pro štěstí. Snad se nás tedy bude držet celý příští rok.
Už několik let vyrábíme na podzim draky. Převažují ti z papíru, ale o nové experimenty není nouze. Letos překvapil drak z těsta a barevných provazů. Možná nebyli všichni draci rozesmátí a veselí, ale rozhodně jsme se při jejich vyrábění nasmáli my. Ocenění byli ti, kteří se nejvíce líbili.
Další z vycházek podzimní přírodou byla kombinací jízdy vlakem a pěší vycházky. Jeli jsme ze Zátoru do Brantic a pak pěšky kolem železniční trati až ke škole. O vzniku tohoto druhu dopravy zajímavě vykládal během cesty Mgr. Martin Suchánek.
Pokud právě hledáte dobrou kadeřnici, neváhejte navštívit družinu dětí 2. třídy. Profesionální přístup, odvaha, kreativita a úsměv...to vše vám zde poskytnou. Česalo se, zaplétalo, natáčelo, tupírovalo, vyčesávalo a krášlilo. A vůbec nevadilo, že bylo kadeřnicím i modelkám v průměru 7,5 roku.
Že nevěříte na skřítky? My v naší družině nejmenších ano. A protože se blíží podzimní sychravé dny, využili jsme posledních dnů babího léta k tomu, abychom postavili skřítkům domečky. Jako stavební materiál posloužilo všechno kolem - klacíky, listí, kamínky, peříčka, seno i kaštany.
Podzim vždy přiláká milovníky tvoření k tradičním i novým výrobkům z přírodnin. Takové kaštany se neomrzí snad nikdy. A tak z nich letos vznikly pavučinky. Zlaté, bílé, mnohobarevné, některé dokonce tkané ve více patrech. Zkuste to taky!
Krásné babí léto vybízí tento rok denně k podobným vycházkám. My jsme se vydali obhlídnout horní Zátor... jeho lesy, louky, pastviny a barevně zabarvenou krajinu. V menším počtu se šlo parádně, příjemné povídání a pozorování krajiny a zvířat udělalo vycházku pohodovou a zajímavou.
Letošní zima nám dopřála i velkou sněhovou nadílku. Rychle jsme jí využili pro závody psích spřežení. Část dětí se jako kouzlem proměnila ve psy a část v jejich pány. Soutěžní týmy měly za úkol projet trať co nejrychleji a bez karambolů.